Menu

„Tunele” – sposób na dobrą znajomość z fantastyką

1 września 2016 - Książka

„Tunele” to 6-tomowa powieść, którą napisali w duecie Roderick Gordon i Brian Williams. Pierwszy tom wydany został w 2008 roku i zapowiadał się bardzo niewinnie. Zwykła opowieść dla dzieci i młodzieży o fantastycznym podłożu. Nic bardziej mylnego. „Tunele” to książka pełna tajemnic, poszukiwania własnego ja.

To opowieść, która wciąż trzyma czytelnika w napięciu, która skłania do sięgnięcia po kolejny tom. Książka odkryta została przez B. Cunninhama – tego samego, który odkrył „Harry’ego Pottera”. Dość szybko „Tunele” stały się prawdziwym bestsellerem.

Głównym bohaterem powieści jest Will Burrows, nietypowy nastolatek. Will to albinos, ale nie tylko dlatego wyraźnie odstaje od reszty rówieśników. Rodzice chłopaka także nie należą do typowych przedstawicieli tej grupy. Ojciec Willa, doktor Burrows, to kustosz muzeum w miasteczku, w którym mieszkają, natomiast matka całymi dniami przesiaduje przed telewizorem i ogląda seriale. Siostra chłopaka, Rebeka, to osoba, która zajmuje się w domu sprzątaniem, płaceniem rachunków i resztą obowiązków. Dziewczyna wydaje się więc być najbardziej rozsądna spośród tej czwórki (nic bardziej mylnego). Will i jego ojciec mają wspólną pasję, uwielbiają kopać tunele. Posługują się planami miasta i usiłują odnaleźć skrywane pod powierzchnią ziemi tajemnice. Pewnego dnia dokonują odkrycia, które na zawsze zmieni życie nie tylko ich, ale i całego świata. Kiedy doktor Burrows znika w tajemniczych okolicznościach, Will wraz z Chesterem, swoim przyjacielem, wyruszają na jego poszukiwania. Czy udaje im się go odnaleźć?

Will i Chester odnajdują znacznie więcej, niż mogliby się spodziewać. Okazuje się bowiem, że życie istnieje nie tylko na powierzchni ziemi. Głęboko pod nią okazuje się być inny, mroczny świat pełen dziwnych istot, do którego prowadzi wydrążony w ziemi tunel. Tu właśnie zaczyna się przygoda pełna nerwów, fascynujących wydarzeń i opisów świata, o którym nikt nie ma pojęcia. „Tunele” to książka, gdzie wszystko dzieje się niezwykle szybko, historia wciąga i nawet po przeczytaniu ostatniego tomu ma się ochotę na jeszcze więcej. To opowieść o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi. Czasem akcje przepełnione są dużą dawką przemocy, dlatego nie powinni po nią sięgać zbyt młodzi czytelnicy. Opowieść Gordona i Williamsa śmiało może konkurować z historią o młodym czarodzieju. Warto przeczytać ją choćby dla tych zmyślnych opisów drugiego świata, który ukryty jest głęboko pod naszymi stopami. „Tunele” to prawdziwy majstersztyk literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *