Menu

Wielkie Być Może – jak „Szukając Alaski” stała książką nie tylko dla młodzieży

3 września 2016 - Książka

„Szukając Alaski” to powieść młodzieżowa, której autorem jest John Green. Choć już dawno nie jestem nastolatką, to tę książkę przeczytałam błyskawicznie. Powieść wydana została w 2013 roku i była debiutem amerykańskiego pisarza. Historia opowiada o życiu Miles’a Haltera. Był on zwyczajnym nastolatkiem, który prowadził nieciekawe życie i tak naprawdę nie miał przyjaciół. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy chłopak zaczął naukę w szkole z internatem.

Wydawała mu się kolejnym nudnym etapem w jego życiu do czasu, kiedy pojawiła się ona – piękna, seksowna i szalona Alaska Young. Miles oszalał na jej punkcie, a Alaska owinęła go sobie wokół palca i wpuściła do swojego życia. Chłopakowi udało się także zaprzyjaźnić z kilkoma chłopakami – m.in. Takumim i Pułkownikiem. Czy Miles, nazywany też Kluchą, odnajdzie się w nowej rzeczywistości?

„Szukając Alaski” to książka pełna przygód, pełna jest też rozmyślań i refleksji o życiu. Jej główny bohater skupia się na poszukiwaniu czegoś, co nazywa Wielkim Być Może. Jest to najbardziej intensywne i prawdziwe doświadczenie rzeczywistości. Oczywiście to nie pora i miejsce by zdradzać, czy Miles odnalazł to, czego szuka.

Alaska to bardzo szalona dziewczyna, która skrywa wiele tajemnic. Choć początkowo paczka przyjaciół doskonale się bawi, w pewnym momencie następuje zaskakujący zwrot akcji. To także symboliczna zmiana tonu książki. Wszystkie powieści Greena mają tę samą tendencję – pierwsza część to sympatyczna, pełna przygód historia, a druga część jest bardziej refleksyjna i poważna, ma skłonić czytelnika do przemyślenia własnego życia. Tu dzieje się to zupełnie naturalnie, wymuszone jest to tragicznymi wydarzeniami, jakich doświadczają przyjaciele. Co to za wydarzenia? O nich każdy czytelnik powinien przeczytać sam.

Nie bez powodu książka „Szukając Alaski” często porównywana jest do przełomowej i kultowej powieści „Buszujący w zbożu” J.D. Salingera. Choć tego klasyka dla młodzieży (i nie tylko zresztą) nie pobije nic, to powieść Greena ma bardzo duży potencjał. Stworzona przez niego historia wciąga, porusza serce i pozwala spojrzeć na świat z dystansu oraz innej perspektywy. Z czystym sercem można polecić ją nie tylko nastolatkom. To wspaniała opowieść, pokazująca życie młodych osób, które poszukują w życiu prawdziwego sensu oraz wyjątkowej, tej jedynej miłości. „Szukając Alaski” to powieść, w której można doszukiwać się wartości ponadczasowych, adresowanych do wszystkich grup wiekowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *