Menu

Domowe kosmetyki – lepsze od drogeryjnych?

28 grudnia 2016 - Kosmetyki
Domowe kosmetyki – lepsze od drogeryjnych?

Domowe produkty wracają do łask. Po absolutnej hossie na zachodnie wyroby Polacy coraz chętniej skłaniają się ku rodzimemu rzemieślnictwu. Z całą pewnością pomagają w tym trendy na bycie fit oraz moda na ekologiczne podejście do życia. Branża kosmetyczna bardzo odczuwa tego rodzaju tendencje. Coraz więcej słyszy się o domowych kosmetykach. Czy warto w nie inwestować?

Zalety i wady drogeryjnych produktów

Kosmetyki drogeryjne oczywiście mają swoje zalety. Najważniejszą z nich jest dostępność. W każdej miejscowości, w każdym hipermarkecie można znaleźć półki z kosmetykami wielu popularnych marek. Wybór produktów jest ogromny – od mydełek, po kremy, balsamy, żele, perfumy. Środki myjące, pielęgnujące, nawilżające, do depilacji, do regeneracji itd. Szeroka oferta to tak naprawdę pokłosie konsumpcjonizmu panującego na Zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych. Klienci teoretycznie powinni czuć się usatysfakcjonowani, skoro od pewnego czasu (w Polsce po transformacji ustrojowej) można kupić prawie wszystko, co tylko przyjdzie do głowy. Teraz jednak tendencje nieco się zmieniły. Polacy wiedzą, że duży wybór produktów to pozór. W rzeczywistości większość dostępnych kosmetyków działa i wygląda podobnie. Ich jakość nie różni się od siebie w znacznym stopniu. Mało tego, sporo kosmetyków może wręcz drażnić skórę lub ją uczulać. Ponadto producenci do składu swoich produktów dodają sporo tzw. zapychaczy – czyli składników, które w żaden sposób nie oddziałują na skórę. Ich zadaniem jest wyłącznie zwiększenie objętości produktu.

Czy warto inwestować w kosmetyki domowe?

Własna produkcja kosmetyków to przede wszystkim pewność co do wykorzystanych składników. Używanie swoich wyrobów pozwala na uniknięcie ryzyka jakichkolwiek podrażnień. Oczywiście trzeba wiedzieć, w jaki sposób wykonać konkretny preparat. Na szczęście zarówno w Internecie, jak i w księgarniach można znaleźć sporo publikacji zawierających odpowiednie instrukcje. Domowe kosmetyki są tanie i skuteczne. Samodzielne skomponowanie składu pozwala na kontrolowanie ilości składników aktywnych. Oznacza to, że w domowym zaciszu możliwe jest wytworzenie kosmetyków o silnym działaniu. Nie musisz martwić się o konserwanty lub zapychacze, jeżeli sam ustalasz skład produktów.

Minusem domowych kosmetyków jest ograniczona paleta kolorów i zapachów. Owszem, możesz skomponować ciekawe produkty, nie będą one jednak tak bardzo egzotyczne, jak te sklepowe. Produkcja własnych kosmetyków wymaga także posiadania konkretnych akcesoriów. Z ich na nabyciem nie ma jednak problemów. Istnieje sporo sklepów internetowych, które oferują różnego rodzaju akcesoria. Godnym polecenia jest np. EcoFlores. Na samym początku warto zainwestować w bazy do kosmetyków, w tym do mydła lub balsamów. Wystarczy dodać do nich składniki aktywne i aromaty, żeby wyrobić swój pierwszy domowy produkt.

W przygotowaniu domowych kosmetyków pomogą Ci olejki zapachowe z EcoFlores.