Menu

Jak wybrać najlepszą pastę do zębów?

5 czerwca 2017 - Kosmetyki
Jak wybrać najlepszą pastę do zębów?

Pasta do zębów odgrywa ważną rolę nie tylko dla zdrowia zębów, ale i wszystkich innych tkanek jamy ustnej. Jak zatem wybrać najlepszą z szerokiego asortymentu past dostępnych w sklepach?

Potrzeby zębów i dziąseł

Wybrana pasta do zębów powinna dokładnie spełniać indywidualne potrzeby, czyli skutecznie czyścić całe uzębienie, a jednocześnie dbać o zachowanie w należytej kondycji tkanki dziąseł, języka i policzków oraz podniebienia. Każda pasta powinna chronić przed próchnicą zębów i chorobami jamy ustnej, a więc najlepiej, aby szybko i skutecznie usuwała z niej wszelkie potencjalnie chorobotwórcze bakterie.

Mój stomatolog w Łodzi zwykł mawiać, że pastę trzeba dobierać pod kątem stanu uzębienia pacjenta i problemów z uzębieniem, z jakimi się zmaga.  Dla osób z problemami z dziąsłami, chorobami przyzębia czy podrażnioną śluzówką jamy ustnej polecane będą pasty specjalistyczne, które są delikatne dla dziąseł. Przy przebarwieniach zębów warto wybrać pasty wybielające, a dla osób mających nadwrażliwe zęby – pasty chroniące przed erozją szkliwa. Dodatkowo mój stomatolog w Łodzi wskazał mi pasty dedykowane dla osób posiadających implanty zębowe i noszących aparaty ortodontyczne stałe.

Można ponadto wyróżnić pasty do zębów dla dorosłych i dzieci. Te ostatnie  często w swoim składzie nie zawierają fluoru.

 Jak dokonać trafnego wyboru?

Wybrać pastę do zębów z fluorem czy bez? A może powinienem zdecydować się na pastę o działaniu ściernym i polerującym? Czy pasta specjalnego przeznaczenia na pewno okaże się dla mnie najlepsza? Czasem trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytania, zwłaszcza że producenci środków do mycia zębów i całej jamy ustnej nie próżnują, wprowadzając na rynek coraz to nowe, wyspecjalizowane i uniwersalne pasty do zębów. Każda ma w swoim składzie coś szczególnego – zapewnia usuwanie bakterii mogących wywoływać próchnicę, utrzymanie właściwego pH w ustach, czy uzupełnia braki fluoru w organizmie.

Jeśli jednak próbujemy dopasować pastę do zębów idealnie do naszych wymagań i nie chcemy dawać wiary reklamom koncernów kosmetycznych, udajmy się do gabinetu stomatologicznego, gdzie lekarz powie nam, jakich środków do czyszczenia jamy ustnej powinniśmy używać, dla zachowania zębów, dziąseł i wszystkich okolicznych tkanek w zdrowiu i w doskonałej kondycji.  Mój lekarz stomatolog z Łodzi, z gabinetu Trident Łódź dopasował idealną pastę, która odpowiada wszystkim moim potrzebom.