Menu

„October Baby”, czyli udana lekcja przebaczania

6 września 2016 - Kino
„October Baby”, czyli udana lekcja przebaczania

„October Baby” czy też w polskim tłumaczeniu „Każde Życie Jest Cudem” to dramat, który na ekranach kin ukazał się w 2011 roku. Za reżyserię odpowiada duet Andrew i Jon Erwin. Główna bohaterka filmu, Hannah (w tej roli posiadaczka oszałamiającej urody, Rachel Hendrix) dowiaduje się, że wszystkie jej kłopoty ze zdrowiem – a jest ich naprawdę wiele – związane są z tym, że została urodzona przedwcześnie.

Ponadto dziewczyna odkrywa inną, skrywaną przez 19 lat jej życia tajemnicę – została adoptowana. Jej matka oddała ją, ponieważ lekarz źle przeprowadził zaplanowaną aborcję. Hannah pragnie odnaleźć matkę i zapytać, dlaczego nie chciała jej urodzić. Czy dziewczyna osiągnie swój cel?

Hannah to osoba, która zawsze wyraźnie odstawała od swoich rówieśników. Jej jedynym przyjacielem jest Jason (Jason Burkey) , który jest przy niej wtedy, kiedy tego potrzebuje. Jednak tak, jak w prawdziwym życiu, tak i w „October Baby” sprawy oraz uczucia pomiędzy młodymi komplikują się. Hannah nie potrafi także pogodzić się z tym, że rodzice – a właściwie osoby, które do tej pory uważała za swoich rodziców, przez tyle lat ją okłamywali i nie mieli odwagi powiedzieć prawdy. Jak się potem okazuje, jeszcze nie wszystkie tajemnice zostały odkryte, co zaskoczy młodą Hannah znacznie bardziej. Kiedy dziewczyna wyrusza z Jasonem i paczką jego znajomych w podróż podczas wiosennej przerwy, chce także dostać się do Alabamy, gdzie prawdopodobnie uda jej się odnaleźć biologiczną matkę.

Tak naprawdę historia przedstawiona w „October Baby” jest pełna niespodzianek. Niektórym może wydawać się, że jest wręcz nieprawdopodobna, jednak w prawdziwym życiu często spotykamy się z równie dziwnymi historiami. Tak naprawdę ten film stara się nam przekazać głębokie wartości o chrześcijańskim podłożu – przede wszystkim wybaczanie pomimo wyrządzonych wielu krzywd. Wbrew pozorom, nie jest to film negujący aborcję, nie jest to także typowo chrześcijańska pozycja. Aborcja nie jest tu jednym z głównych wątków, nie ma tu wydźwięku o charakterze pro-life.

Dzięki „October Baby” możemy zrozumieć, że wybaczanie to trudna, ale jakże potrzebna w dzisiejszych czasach umiejętność. Czy można wybaczyć tak poważne przewinienia, jak chęć aborcji dziecka i późniejsze oddanie go do adopcji? Jak się okazuje, większość spraw ma drugie, a nawet trzecie i czwarte dno. Ludzkie życie nie jest czarne lub białe, nie możemy być pewni wszystkiego i oceniać ludzi zbyt pochopnie. Musimy okazywać zrozumienie nawet wtedy, gdy jest to dla nas niezwykle trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *