Menu

Samsung Galaxy Tab S2 – recenzja high-endowego tabletu

20 grudnia 2016 - Elektronika
Samsung Galaxy Tab S2 – recenzja high-endowego tabletu

Rynek tabletów nie jest rozbudowany w stopniu choćby porównywalnym do segmentu smartfonów, nie znaczy to jednak, że nie znajdziemy na nim ciekawych urządzeń. Samsung Galaxy Tab S2 to jeden z przedstawicieli stosunkowo wąskiej klasy high-end. Jak topowy model z oferty koreańskiego producenta sprawuje się w codziennym użytkowaniu? Sprawdźmy to.

Model Galaxy Tab S2 jest oferowany od września 2015 roku. Producent zapowiada, że niebawem na rynku pojawi się kolejny reprezentant flagowej serii, a to oznacza, że ceny zeszłorocznego high-endowca niebawem poszybują w dół. Czy jednak warto brać pod uwagę nie najnowsze już urządzenie? Oczywiście. W codziennym użytkowaniu model Galaxy Tab  S2 spisuje się znakomicie. Do testów otrzymaliśmy urządzenie w wersji z 8-calowym ekranem i bez modułu LTE.

Jakość wykonania

W Galaxy Tab S2 nie znajdziemy obudowy typu unibody, co w tak dużym urządzeniu należy uznać za zaletę. Tylny panel został wykonany z tworzywa sztucznego. Brzmi tanio? Nic z tych rzeczy! Taki zabieg ma zapewnić komfortowy chwyt urządzenia i to rzeczywiście działa. Powierzchnia o gumowatej strukturze doskonale leży w dłoni, czemu sprzyja też śmiesznie niska masa i smukły przekrój urządzenia. Flagowy Samsung waży zaledwie 265 g, a jego grubość to 5,6 mm. Pod tym względem galaktyczny tablet zostawia konkurencję daleko w tyle.

Przednia obudowa to… klasyczny Samsung. Fizyczny przycisk home (zintegrowany ze sprawnie działającym skanerem linii papilarnych) oraz pojemnościowe przyciski wstecz i listy ostatnio używanych aplikacji to elementy, które doskonale znamy z innych modeli tworzących portfolio Koreańczyków. W górnej części znalazło się logo producenta oraz zestaw czujników. Na pochwałę zasługuje wzorowe zagospodarowanie przestrzeni pod ekranem oraz bardzo cienkie ramki boczne. Całość prezentuje się nowocześnie i flagowo, czyli dokładnie tak, jak przystało na urządzenie tej klasy.

Ekran

Wyświetlacz Super AMOLED to bardzo mocna strona tabletu. Jednostka o przekątnej 8-cali legitymuje się rozdzielczością na poziomie 1536 x 2048 pikseli. Rewelacyjnie nasycone kolory i nieskończony kontrast sprawiają, że korzystanie z tabletu to czysta przyjemność.

Proporcje ekranu należą do rzadko spotykanych w tej klasie urządzeń, a szkoda bo format 4:3 jest idealny do celów, do których tablet został stworzony. Jednostka umożliwia bardzo wygodną konsumpcję treści cyfrowych, bez względu na to czy korzystamy z przeglądarki, czy z   któregoś z dostępnych w Google Play czytnika RSS.

Wydajność

Tablet pracuje pod kontrolą układu Exynos 5433. Chipset typu octa-core zapewnia taktowanie na poziomie 1,9 GHz. Za obliczenia graficzne odpowiedzialne jest GPU Mali-T760 MP6. Całość jest wspomagana przez 3 GB pamięci RAM. Taki zestaw poradzi sobie praktycznie z każdym zadaniem i bez problemu utrzyma wiele procesów w tle. Co warte podkreślenia, tablet praktycznie przez cały czas pozostaje chłodny. Wzrost temperatury (nieznaczny) można zaobserwować tylko przy jednoczesnej realizacji kilku wymagających procesów.

Fot: flickr.com/Kārlis Dambrāns