Nowe trendy muzyczne 2023 - Najnowsze hity i trendy w muzyce

Nowe trendy muzyczne 2023 - Najnowsze hity i trendy w muzyce
Autor Karolina błotko
Karolina błotko29.12.2023 | 8 min.

Nowe trendy muzyczne stale się zmieniają, a 2023 rok zapowiada się naprawdę interesująco. Przed nami wiele nowych brzmień, artystów i gatunków, które na stałe wpiszą się do kanonu muzyki popularnej. W niniejszym artykule przyjrzymy się najważniejszym trendom, jakie czekają nas w muzyce w nadchodzącym roku.

Kluczowe wnioski:
 • Hip-hop nadal będzie dominował, ale pojawi się też wiele eksperymentalnych odmian tego gatunku.
 • Powróci zainteresowanie muzyką taneczną lat 80. i nową falą, co wpłynie na brzmienie popu.
 • Nastąpi renesans mocnych, chwytliwych melodii, które będą przebojami nadchodzącego roku.
 • Wraca moda na gwiazdy piosenki - charyzmatycznych artystów z mocnymi, rozpoznawalnymi głosami.
 • Coraz większą popularność zdobędzie muzyka alternatywna i niezależna, promowana głównie w internecie.

Jakie nowe trendy muzyczne w 2023 roku?

Rok 2023 zapowiada się niezwykle ciekawie pod względem muzycznym. Pojawi się wiele nowych brzmień, artystów i gatunków, które na stałe wpiszą się do kanonu muzyki popularnej. Jakie zatem trendy nas czekają?

Przede wszystkim nadal królować będzie hip-hop, jednak w odświeżonej, eksperymentalnej odsłonie. Spodziewajmy się połączeń z elektroniką, jazzem i nawet muzyką filmową. Zobaczymy też więcej raperów sięgających po akustyczne brzmienia i bardziej osobiste teksty.

Ponadto powróci zainteresowanie brzmieniami z przełomu lat 70. i 80. - głównie nową falą i disco polo. Wpłynie to zarówno na muzykę taneczną, jak i pop czy rock. Usłyszymy syntezatory, perkusyjne bity i chwytliwe melodie rodem z tamtych lat.

Wreszcie coraz popularniejsza stanie się muzyka alternatywna i niezależna, a wschodzący artyści będą wykorzystywali internet do budowania bazy fanów. Dotyczy to zwłaszcza raperek, wykonawców R&B i twórców łączących gatunki.

Hip-hop z elektroniką i jazzem

Hip-hop od lat dominuje na listach przebojów i w serwisach streamingowych. I w 2023 roku raczej nic się w tej kwestii nie zmieni. Fani gatunku mogą jednak spodziewać się kilku ciekawych fuzji i odejść od utartego schematu.

Przede wszystkim raperzy chętniej będą łączyć się z producentami elektroniki, tworząc nowoczesne, eksperymentalne brzmienie określane mianem "rapu przyszłości". Częściej też sięgać będą po sample z klasycznego jazzu, nadając utworom bardziej wysublimowany charakter.

Co nas czeka w muzyce popularnej w 2023?

Ogólnie rzecz biorąc, muzyka popularna 2023 będzie oscylować wokół kilku głównych trendów. Poza wspomnianym połączeniem hip-hopu z elektroniką, jazzem i R&B, spodziewajmy odświeżenia brzmień z przełomu lat 70. i 80.

Oznacza to powrót mocnych, chwytliwych melodii, które znów staną się motorem napędowym przebojów. Nie zabraknie też vintage'owych syntezatorów, elektrycznych gitar i perkusyjnych bitów, rodem z najlepszych utworów nowej fali i disco.

W warstwie lirycznej popularne będą natomiast tematy społeczne i obyczajowe - równouprawnienie, ekologia, zdrowie psychiczne. Pojawią się także utwory łączące dźwięki akustycznych instrumentów z elektroniką, co wniesie świeżość do radiowej playlisty.

Największe szanse na sukces będą mieli artyści, którzy zaoferują słuchaczom połączenie klasycznej melodii z nowoczesnym brzmieniem i ważkim przekazem.

Czytaj więcej: Historia i ewolucja rock and rolla: Klasyczne albumy rockowe

Którzy artyści zapoczątkują nowe trendy?

Jeśli chodzi o konkretnych wykonawców, którzy w 2023 roku wniosą nową jakość i zapoczątkują modę na kolejne trendy, warto wymienić kilku.

Z hip-hopowej sceny uwagę zwracają tacy artyści jak Mata, Oki czy Kizo, którzy już teraz chętnie eksperymentują z brzmieniem. Być może to właśnie oni nagrają przełomowy utwór łączący rap z elektroniką lub jazzem.

Jeśli zaś chodzi o pop i taneczną muzykę klubową, spodziewane jest wielkie wejście młodych wokalistek takich jak Sanah, Viki Gabor czy Julia Wieniawa. Wnoszą one do gatunku świeżość i nowe spojrzenie, a przy tym potrafią tworzyć chwytliwe melodie, które na nowo rozpalą serca fanów.

Wreszcie zaskoczyć mogą niszowi wykonawcy pokroju Brudu, Kashela czy Ochmana. Łączą oni w swojej twórczości różne gatunki, tworząc wyjątkowy, trudny do zaszufladkowania styl. Być może to właśnie taka muzyka, której nie sposób zamknąć w ramach jednego radiowego formatu, okaże się hitem 2023 roku?

Artysta Gatunek Potencjał
Mata Hip-hop Połączenie rapu z elektroniką
Sanah Pop Chwytliwe melodie i teksty
Brudu Alternatywa Fuzje gatunkowe

Gdzie szukać inspiracji dla nowych trendów?

Nowe trendy muzyczne 2023 - Najnowsze hity i trendy w muzyce

Skąd czerpią inspirację artyści, którzy kreują nowe trendy w muzyce? Jest kilka takich źródeł.

Po pierwsze, warto sięgać do korzeni, czyli nagrań sprzed kilkudziesięciu lat, które już w momencie premiery były przełomowe. Mowa tu na przykład o płytach Davida Bowiego, Kraftwerk, Depeche Mode czy polskich artystów rocka progresywnego.

Kolejnym źródłem inspiracji są nurtujące nas problemy społeczne i kwestie obyczajowe. Aborcja, feminizm, prawa mniejszości, kryzys klimatyczny - to wszystko znajduje odzwierciedlenie w tekstach powstających piosenek.

Trzecim wreszcie obszarem poszukiwać można w kulturze internetu - meme, viralowe filmy czy popularni streamerzy również coraz częściej goścą w utworach młodych artystów. Ta tendencja z całą pewnością nie osłabnie w 2023 roku.

 • Sięganie po klasyczne nagrania z przeszłości
 • Inspirujące tematy społeczne i obyczajowe
 • Odwołania do kultury internetu

Jakie brzmienia będą królować w 2023 roku?

Jeśli chodzi o konkretne brzmienia, jakie zdominują listy przebojów w 2023 roku, warto wymienić kilka charakterystycznych instrumentów i stylów produkcji.

Przede wszystkim nadal królować będą mocne, pulsujące bity perkusyjne, zwłaszcza w hip-hopie i muzyce klubowej. To one nadają rytm i zachęcają do tańca. Częściej jednak pojawiać się będą obok nich dęciaki i sekcje smyczkowe.

Spodziewany jest także renesans syntezatorów w stylu lat 80., które dodadzą brzmieniom nostalgicznego sznytu. Dotyczy to zwłaszcza popu i muzyki tanecznej. Z kolei w rocku i metalu popularność zachowają gitary elektryczne.

W warstwie wokalnej natomiast królować będą charyzmatyczni artyści z rozpoznawalnymi, mocnymi głosami. W 2023 roku liczyć się będzie przede wszystkim osobowość, która wciągnie i porwie słuchaczy.

Dokąd zmierza muzyka rozrywkowa w 2023?

Podsumowując, muzyka rozrywkowa 2023 roku obrać może kilka kierunków. Po pierwsze zmierzać będzie w stronę eklektyzmu, łącząc i miksując ze sobą gatunki oraz brzmienia. Granice między hip-hopem a popem czy dance'em coraz bardziej się zacierać będą.

Po drugie cechować ją będzie powrót do korzeni, czyli czerpanie garściami z dorobku artystów sprzed dekad. Oznacza to chwytliwe melodie, analogowe brzmienia syntezatorów i perkusyjne bity. Wszystko jednak w nowoczesnym wydaniu.

Wreszcie po trzecie muzyka będzie coraz mocniej uzależniona od internetu. To głównie w sieci, na platformach takich jak YouTube czy TikTok promować się będą nowi wykonawcy. Fani również przenosić się będą do świata streamingu. Ogólnie zmierzamy więc w stronę cyfryzacji rozrywki.

Podsumowanie

Muzyka 2023 zapowiada się naprawdę interesująco. Czeka nas wiele nowości, jeśli chodzi o brzmienie, gatunki i wykonawców. Najnowsze hity z pewnością zaskoczą eklektyczną mieszanką stylów - usłyszymy zarówno oldschoolowe syntezatory, jak i nowoczesną elektronikę.

Królować nadal będzie hip-hop, choć w bardziej eksperymentalnej odsłonie, z samplowanym jazzem i brzmieniami z pogranicza R&B. Spodziewany jest też renesans dyskotekowych hitów z lat 80. Wśród wykonawców zobaczymy zarówno gwiazdy, jak i wschodzące talenty internetu.

Ogólnie trendy w muzyce 2023 koncentrować się będą wokół kilku zjawisk. To przede wszystkim łączenie ze sobą różnych gatunków i epok brzmieniowych. Pojawią się też mocne, angażujące tematy społeczne oraz coraz ściślejsze powiązanie ze światem internetu i sieciowych trendów.

Podsumowując, muzyka popularna 2023 łączyć będzie w sobie to, co najlepsze z przeszłości, z tym, co najbardziej obiecującego niesie ze sobą przyszłość. Brzmi jak przepis na przeboje, które na długo zapadną w pamięć!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Nowości w świecie seriali: premiery, plotki, seriale 2023
 2. Dobre miejsce w Poznaniu - najlepsze atrakcje, restauracje, rozrywka
 3. Człowiek na krawędzi cały film - Pamiętnik księżniczki
 4. Kino Ciechanów - Repertuar, Bilety, Adres
 5. Bajki 2015, 2016, 2018 - Najlepsze bajki dla dzieci
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Karolina błotko
Karolina błotko

Jestem dziennikarką muzyczną obecną na rynku od 15 lat. Recenzuję dla Was nowości z polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Oprócz oceny, staram się też tłumaczyć fenomen popularności niektórych wykonawców i przewidywać, którzy z młodych artystów mają szansę na długą karierę. Daję rekomendacje, co warto posłuchać.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły